4 Nisan 2011 Pazartesi

'Yigit' adayliga, Tatlises bulutlara...

Yiğit Bulut’u sanırım 2 yada 3 sene önce bir kez Zuma Restoran’da görmüştüm. Tanışıklığımız yoktu ama mesleki refleksle merhabalaştık. Gıpta etmiştim; çok tatlı bir oğlu vardı, kucağına almış yemek boyunca ilgilendi onunla. Yemek biter bitmez de oyalanmadan ailece, restorana yanaşan (sanırım ‘Bulut 1’di) teknelerine binip oradan uzaklaştılar. 
O gün- bugün hakkında, ne artı ne de eksi herhangi bir izlenimim veya fikrim oluşmadı. Sadece çok çalışkan oluşu dikkatimi çekti.
***
Önceki gün Twitter’dan ‘Yiğit Bulut Akp’den milletvekili adayı oluyor’ yazınca kıyamet koptu, telefonlarım susmadı.
Belliydi diyenler mi istersiniz, sordum yok öyle bir şey diye meseleye atlayanlar mı? Yakışır geç kalmış diyenler az değildi. Jöle hesabı diye teori üretenler bile vardı. Haberin kaynağını sormak için mesaj atanları hiç söylemiyim.
Ya sonuna kadar inanan bir taraf vardı, ya da hiç inanmayanlar mesaj yağmuruna tuttu. Ortası olmadı bu meselenin. ‘Ne olmuş yahu’ diyen bir kişi bile çıkmadı.
Hatta konuyu takibine daha önce almış deneyimli bir gazeteci mesaj attı ve; ’’yazdığın yüzde yüz doğru. Yiğit inkar ediyor ama bütün Akp biliyor. Önceki hafta Ankara’ya kamp kurdu, herkesi araya sokup aday gösterilmek istediğini söyledi.’’… diye kendi duyduklarını da ekledi.
Durumun saklanması ise sanıyorum Bulut açısından şık olmayan bazı gelişmeleri davet ediyor. İşaretler bu yönde.
***
Sebepsiz yere, beni bulan bu haberin hikayesi ise cumartesi öğle saatlerinde Beyoğlu Pera’da izlediğim ‘Press’ filminden hemen sonra başladı…
Hayata başka açıdan baktıran bir hikayenin etkisindeyken, uzun zamandır görmediğim bir dostum aradı. Yakın bir yerlerdeymiş Beyoğlu’nda buluştuk.
Kendisi Ak Parti çevresinin en güvenilir isimlerinden. Siyaset dolaylarından değil ama arka planda tüm detaylara hakim olan birkaç kişiden.
Haliyle söz dönüp dolaşıp önümüzdeki seçimlere geldi.
Konu açılınca ‘kimi duysam aday oluyor ilginç bir seçim olacak’ derken; ‘asıl başkası var. Bu ara onun derdindeyiz’ dedi ve Yiğit Bulut’un ismini verdi.
Çok şaşırdım. Defalarca sordum, anlattırdım.
İnanmak istemedim. Güldü. ‘Şaşkınlığını anlıyorum’ diyerek detayları paylaştı.
‘‘Başbakan seviyor Yiğit’i. Biliyorsun daha önce ‘sansür kurulu’ önerisini bile başbakan bize sordu, olamayacağını anlattık’’ dedi.
Başbakanla yaptığı röportajı, yazıları ve temaslar meyvesini vermiş meğer… Erdoğan’ın Irak gezisinde ise konuyu gündeme getirip Başbakan’dan milletvekilliği sözü alan Yiğit Bulut, anladığım kadarıyla başvurusunu da elden yapmış.
İbrahim Tatlıses modeli yani.
 
Arkadaşım, Başbakan’a yakın isimlerin bu karara sıcak bakmadığını ekledi. Akp içinde ‘ne işi var Yiğit Bulut’un aramızda’ diyenlerin sayısının çok olduğunu vurguladı. Anlattığına göre; Erdoğan’ın siyaset çevresi, Bulut’un milletvekilliğini engellemek için elinden geleni yapmak üzere çoktan harekete geçmiş.
‘Yiğit Bulut’un planı ise bunu sır gibi saklayıp, son ana kadar açıklamamak’ diye noktayı koyduğunda itiraf etmeliyim şaşkınlığımı gizleyemedim.
Twitter’dan da kendisinin izniyle duyurdum.  
 
Ya Tatlıses?
 
‘Peki ya Tatlıses’ soruma aldığım yanıt daha da şaşırtıcı oldu.
‘Hah işte onu hiç sorma’ dedi.
Meğer o gün hastaneden alınan evraklar bir vesile başbakanın eline tutuşturulmuş. ‘Başbakan İbrahim Tatlıses’i çok seviyor ama milletvekilliğine sıcak bakmıyor.’ dedi..
 
Kesin listeler açıklanana kadar belki her şey yine değişir bilinmez ama bugünün fotoğrafında; Bulut’a açılan kapı Tatlıses’e kapanmak üzere görünüyor.  
Bir diğer sürpriz ise; Erdoğan’ın gayrimüslim isimlerle sürdürdüğü adaylık görüşmeleri. Bu yönde farklı isimleri son anda listeye ekleyebilir Erdoğan.
 

1 yorum:

  1. Belli ki başbakan, yiğidini aslanını medyada görmek istemeye devam etmiş. Orada daha bir lazım tabii..

    YanıtlaSil